Kot przebywający stale w mieszkaniu to wiele radości, ale także wiele możliwych zniszczeń. Ponadto konieczne jest dbanie o pupila jak o każdego członka rodziny, przynajmniej jeśli chodzi o jego zdrowie.

Już po kilku tygodniach młody kot powinien zostać zaszczepiony na choroby zagrażające tym zwierzętom. Najbardziej znane schorzenie to koci katar. Lepiej nie dopuszczać do zachorowania i ustalić daty szczepień z weterynarzem. Należy także pamiętać od odrobaczeniu kota - nawet jeśli nie wychodził na zewnątrz, nigdy nie jest pewne, czy nie przynieśliśmy jakiegoś pasożyta na podeszwach butów.

Wizyty u weterynarza to nie jedyna konieczność. Kot nie ma takich zębów jak pies i rzadziej gryzie meble, jednak posiada ostre pazury. Można poradzić sobie z niszczeniem cennych rzeczy zaopatrując się w drapak. Można wykonać go samodzielnie lub zaopatrzyć się w taki ze sklepu zoologicznego. Niestety nie każdy kot chce korzystać z drapaka. Warto już na początku sprawdzić, czy woli drapać powierzchnie pionowe czy poziome - w przypadku, gdy lubi się "wspinać" zakup poziomego drapaka może okazać się bezsensowny. Aby dodatkowo zachęcić zwierzę do używania nowej rzeczy do drapania, można popryskać ją odpowiednim preparatem. Najbardziej popularna jest kocimiętka. Niektórzy stosują do tego celu krople walerianowe, jednak w takim przypadku najlepiej jest przeprowadzić test - ten środek działa niekiedy zbyt silnie a czasami nie przynosi żadnego efektu.

By kotek nie zniszczył całego mienia należy zapewnić mu zabawki. Jeśli żadnych nie zaproponujemy, sam je sobie znajdzie, ale może się to nam nie spodobać. Warto więc kupić coś, czym się zajmie lub wykonać jakąś zabawkę samodzielnie. Doskonałą rozrywką dla kotów jest światło lasera - nawet najbardziej leniwy pupil będzie gonił za "światełkiem". Dobrze jest jednak nie używać typowego wskaźnika, ale kupić specjalny w zoologicznym sklepie.

Go to Top